
Gabriela Coco Chanel nebyla a není pouhou módní ikonou. Vděčíme jí ne jen za krásný styl, nového ducha módy a sportovní oblečení, ale i za svobodu. Z ní to možná přehnaně, ovšem před érou Coco byly módní zvyklosti neměnné. Dalo by se říct, že všichni nosili téměř to samé. Nehledě na to, že ženy nechodili oblékané v kalhotách a mohli nosit pouze šaty s korzetem nebo sukně. Coco svou módou vnesla do společnosti ducha volnosti. V jejím stylu se nosili kalhoty, šaty bez korzetů, maximálně uvázané v pase páskem, sáčka, klobouky bez spousty doplňků, které ve finále byly přeplácaný. Byla to dáma, jejíž styl napodobujeme dodnes.
Coco Chanel, vlastním jménem Gabrielle Chanelová, se narodila 19. srpna 1883 ve francouském městečku Saumur podomnímu obchodníkovi A. Chanelovi a ženě jménem J. Devolleová. Jako ještě malému děvčátku ji zemřela matka a otec ji spolu s jejími sourozenci poslal do sirotčince. Coco ho každou neděli vyhlížela a doufala, že se pro ně vrátí, avšak otce už nespatřila.
Po šesti letech byla přijata i se svou starší sestrou Julií na klášterní školu Notre Dame v Moulins. Svou pověst vynikající švadlenky získala po dokončení školy, když jako dvacetiletá pomáhala své tetě v obchodě s oděvy.
Coco kromě toho, že uměla výborně šít, uměla pěkně zpívat a čím víc ji to táhlo do nočního klubu, kde si po večerech přivydělávala jako zpěvačka. Zde, skrze svou píseň o mladé Francouzce, které se zaběhl pejsek Coco, získala svou přezdívku, jenž se později stala jejím uměleckým jménem.
Už tady se lišila od jiných dívek. Její styl oblékání, sebevědomí a odhodlání bojovat za své sny a názory jako lvice jí dopomohly, že se zanedlouho dostala do náruče bohatého chovatele koní, Etienna Balsana, který ji onu přezdívku Coco vymyslel. Ten ji pozval na svůj zámek nedaleko Paříže a uvedl do společnosti.
Přes Balsana, kterého měla ráda, ale nikdy se do něj nezamilovala, poznala svého nového milence. Byl jím anglický diplomat A. Capela přezdívaný Boy. Byl jedinou skutečnou láskou jejího života. S jeho pomocí otevřela své první obchody s drahými klobouky v Paříži v ulici Cambon a ve městě kasin Deuville. Zanedlouho k pokrývkám hlavy přibylo i sportovní oblečení a v roce 1916 otevřela svůj první módní salón ve francouzském letovisku Biarritz. Coco se začínalo ve všech ohledech dařit, ale života plného lásky s Boyem si dlouho neužila. Při cestě od ní měl Boy těžkou autohavárii, kterou nepřežil.
Po tragickém zlomu jejího života začala věnovat své práci ještě více času a brzy vytvořila svou první ucelenou kolekci, vníž uvedla do světa módy revoluční žerzejové košilové šaty, twinsety z jemné vlny a pověstné „malé černé“ šaty.
Během války bylo její oblečení často označováno za „kuchyňský styl“. Neomezovala se jen na aristokracii a bohaté paničky, právě naopak, její oblečení bylo určeno všem ženám. Chtěla, aby se cítily mladší, volnější a samy sebou, aby neschovávaly svou osobnost za přezdobené a nepohodlné šaty.
Oblékala hvězdy jako Audrey Hepburn, Grace Kelly nebo Jacquelin Kennedyovou. Navrhovala divadelní, baletní a filmové kostýmy pro několik hollywoodských velkofilmů a přátelila se například s Picassem, Maxem Jakobem nebo Igorem Stravinskim. Koncem třicátých let se Coco Chanel stala nejbohatší módní návrhářkou Francie.
Coco netvořila pouze unikátní styl oblékání, ale přivedla na svět i velmi úspěšné parfémi. Díky své píli uvedla v roce 1921 svůj první dámský parfém Chanel No. 5, který se stal nejslavnějším v celé historii a stále se drží mezi deseti nejprodávanějšími. Je známkou elegance a luxusu. Kdo jednou ucítí jeho vůni, podlehne a zůstává mu věrný. Byl pojmenován podle šťastného čísla návrhářky. V tomto revolučním parfému bylo poprvé v historii přiznáno použití syntetických prvků, které bylo doposud razantně odmítáno. Marilyn Monroe o něm později prohlásila, že je to jediná věc, kterou nosí do postele. A tak není vůbec s podivem, že právě tento zřejmě nejslavnější světový parfém byl roku 1987 zařazen do Síně slávy FiFi. Její druhý parfém představila v roce 1970, Chanel No.19. A i ten byl oceněn, v roce 1973 obdržel cenu za nejlepší vůni.
Po vypuknutí druhé světové války Coco salón zavřela. Otevřen zůstal jediný butik, v němž se prodávalslavný parfém, uzavřený ve flakónu ve stylu art deco, Chanel No. 5.
Celou válku Coco prožila po boku německého diplomata H. G. Von Dincklagea, přezdívaného Spatz, kvůli kterému musela po skončení bojů odejít do Švýcarska s cejchem zrádkyně.Roku 1954 znovu otevřela svůj pařížský butik, přerušila odpočinek a vytvořila snad nejznámější střih „Chanel“, který nosí ženy dodnes. Z toho období pochází bezlímečkové žerzejové twídové obleky.
Coco Chanel pracovala až do své smrti. A to doslovně, zemřela ve věku 88 let, 10.ledna 1971, v soukromém apartmá hotelu Ritz při práci. Byla neděla, den, který Coco nesnášela. Její neobyčejný duch však v módě přežívá nadále. Obrovské módní impérium, které za svůj život vytvořila, a které právem nese její jméno, zastupuje od roku 1983 další z řad „nesmrtelných“ Karl Lagerfeld.
( autor: kristyn marie)